Embedded phenomena/bg
Contents
Свързани феномени
раб. версия 1
Editor: Tom Moher, University of Illinois at Chicago
Contributors: …/…
Adaptation: Krassen Stefanov, University of Sofia (BG)
Определение
Въведен от Moher (2006) терминът „свързан феномен” се отнася до проектирането на рамка, която поставя обучаемите от класната стая в пространствени и времеви граници на въображаемия научен феномен с цел да се осъществи съвместен научен експеримент. Рамката се определя от 4 общи характеристики.
(Моher 2006 p. 691)
- „Симулираните динамични явления са съпоставени на физическото пространство в класната стая.
- Състоянието на симулация се представя и управлява посредством разпределени (стационарни или мобилни) информационни средства, разположени около класната стая и представящи „портали” в явлението (феномена), изобразяващи информацията за текущото състояние, отнасяща се до съответствието между феномена и стаята.
- Симулацията, предоставена посредством портали, се изпълнява едновременно но независимо от регулярния поток на учебни дейности в класната стая. Обикновено симулациите се изпълняват в продължение на няколко седмици.
- Студентите наблюдават и управляват състоянието на симулацията посредством портали, съвместно събиране и анализиране на доказателства, за да се реши даден проблем или да се отговори на поставен въпрос.”
Свързани термини
Embodied learning,Ситуационно обучение, обучение, разширена реалност, смесена реалност
Проблематика на превода
Френски: phénomènes embarqués Немски: eingebettet Phänomene
Предметна проблематика
Терминът „свързан” е често използван в компютърната наука за технологии, които са вградени (имплантирани) вътре във физическите среди или артефакти.
Основна литература
Moher, T. [1] (2006). Embedded Phenomena: Supporting Science Learning with Classroom-sized Distributed Simulations. Proceedings ACM Conference on Human Factors in Computing Systems (CHI 2006) (April 2006, Montreal, Canada), 691-700.