Educational data mining/bg
Contents
Извличане на данни в обучението
раб. версия 1
Editor: Michel C. Desmarais, Polytechnique Montreal
Contributors: Ryan S.J.d. Baker, Worcester Polytechnic Institute
Adaptation: Krassen Stefanov, University of Sofia (BG)
Определение
Извличането на данни в обучението е термин, който се използва за процеси, проектирани да анализират данните от образователните условия с цел по-добро разбиране на студентите и условията, при които те се обучават.
Коментар по развитието на термина
Терминът възниква от серия семинари (работни срещи), организирани около темата за анализиране на дневниците със студентски данни, първата от която е ITS 2000 Conference в Монреал. През 2005 г. първият семинар, носещ наименованието „Educational Data Mining” (EDM) е проведен в Питсбърг заедно с конференцията AAAI Conference (Association for the Advancement of Artificial Intelligence). EDM сега е името на международна конференция, която се провежда веднъж годишно от 2008 г. насам. В допълнение подобна конференция Learning analytics (LAK2011) се състоя през 2011 г. Първото издание на International Journal of EDM, достъпен онлайн и със свободен достъп на адрес: www.educationaldatamining.org/JEDM, е публикуван през 2009 г. През 2011 г. е създадено International Educational Data Mining Society с цел да подкрепя организацията на конференцията и издаването на списанието.
Сродни термини
Анализ на обучението, анализ на използването, данни за обучаемия, дневник с данните на студентите, откриване на знания, извличане на данни, статистическо обучение, психометрия, моделиране на студента, класификация, регресия, клъстеризация, анализ на факторите, извличане на правила чрез ассоциация, визуализация, откриване чрез модели, база данни
Проблематика на превода
Френски: "analytique des données éducationnelles"
Предметна проблематика
Областта на извличане на данни в обучението (EDM) използва методи и теории от няколко различни дисциплини като извличане на данни, психометрия и статистическо обучение. Има за цел да предостави модели и открития, които могат да помогнат при дизайна и разработването на иновативни учебни приложения и среди, както и да развие теорията в образователната психология и друи сфери на образованието. Методите за ИДО включват (без да се ограничават до) класификация, регресия, анализ на факторите, клъстеризация, откриване на връзки, предсказване на знания, откриване на корелации, откриване на правила за асоцииране (свързване), визуализация, откриване на структури на областта, откриване чрез модели.